Tumescenčná Liposukcia

Krásna postava, dokonalé krivky, veľké prsia, pevný zadok, žiadne vrásky, krásna pleť, mladistvý vzhľad. Jednoducho vyzerať dobre. To sú dôvody, kvôli ktorým sa plastická a estetická chirurgia v modernej dobe stretáva s obrovským záujmom ľudí všetkých vekových skupín. Moderné technológie, vedecké poznatky a technologický pokrok umožňujú dosahovať naozaj krásne estetické výsledky. Plastická operácia už nezaťažuje organizmus pacienta tak, ako v minulosti.  Klinika modernej liposukcie MedicomVIP používa jedinečné metódy v oblasti estetickej chirurgie, ktoré prinášajú klientom najvyšší komfort:

 • Rýchlosť, jednoduchosť, trvalosť, prirodzenosť
 • Odstránenie neželaného tuku bez skalpela a narkózy
 • Nezaťažujú metabolizmus
 • Žiadna diéta, žiadne namáhavé cviky
 • Žiadna bolesť, okamžitý výsledok

Tumescenčná liposukcia je momentálne najžiadanejšia plastická operácia na trhu. Plastická chirurgia dokáže natrvalo odstrániť neželaný tuk z problémových oblastí, v ktorých nepomáha ani diéta, namáhavé cviky, delená strava, či iné spôsoby chudnutia a formovania postavy.

Tumescenčná liposukcia je jednoduchý a rýchly zákrok, pri ktorom klient necíti takmer žiadnu bolesť. Plastický chirurg odsáva sériou len niekoľko milimetrov tenkých kanýl problémové partie, napríklad brucho, zadok, nohy, stehná, chrbát, ruky či podbradok, ktoré sú najprv infiltrované tumescenčným roztokom. Ten úplne rozpustí prebytočný podkožný tuk, lokálne znecitliví danú problematickú oblasť , ktorú následne plastický chirurg odsávaním vyformuje do želanej podoby. Tumescenčná liposukcia je šetrná k organizmu pacienta, nepoškodzuje závesný aparát kože, nespôsobuje takmer žiadne bolesti. Klinika modernej liposukcie MedicomVIP vykonáva najviac tumescenčných liposukcií ročne na Slovensku. Na klinike modernej liposukcie MedicomVIP sa neustále tešíme zo záujmu nových klientov a z lojality našich verných klientov. Za Vašu priazeň Vám aj týmto spôsobom ďakujeme.

Najčastejšie kladené otázky

Aká náročná operácia je tumescenčná liposukcia a ako dlho trvá zotavovanie po zákroku?

Ambulantná liposukcia v lokálnom tumescentnom znecitlivení je najvyhľadávanejšia plastická operácia, pretože nezaťažuje organizmus celkovou anestéziou a nespôsobuje klientom bolesti a nepoškodzuje kožu. Vo svete sa vykonáva ročne viac ako milión ambulantných liposukcií a tendencia je stúpajúca. Namiesto slova zotavovanie je vhodnejšie hovoriť o dobe návratu do bežného života. A tu sú výsledky pri porovnaní s liposukciou v narkóze bezkonkurenčné.

Tu je niekoľko faktov: 95% klientov ide v nasledujúci deň do zamestnania, čas nosenia kompresívnej bielizne je približne 2 týždne, fyzická aktivita je možná ihneď, vrcholový šport po 14 dňoch – to je krátky výpočet všetkých výhod. Najdôležitejšia je však skutočnosť, že výsledok je vždy neporovnateľne lepší ako pri iných spôsoboch liposukcie.

Aké sú najčastejšie dôvody, prečo sa ženy aj muži rozhodnú pre liposukciu?

Najčastejším dôvodom je nespokojnosť so svojím telom a dlhodobo neúspešné diéty, cviky, chudnutie, delená strava. Ankety uvádzajú, že 80 % žien a 40 % mužov je nespokojných so svojou postavou a sú rozhodnutí niečo s tým urobiť.

Ženy, ale samozrejme aj muži, sa dostanú do istého štádia, kedy sa spomalí metabolizmus. Tuk zväčšuje svoj objem a zvyšuje sa tuková vrstva v problémových partiách. Sú to lokality, kde sa dá tuku len veľmi ťažko zbaviť prirodzenou cestou. Tento tuk nereaguje na zmenu životosprávy, nedarí sa schudnúť, práve naopak, tuk sa hromadí. Ľudia sú potom z nulového efektu svojho úsilia frustrovaní.

Akým percentom sa podieľajú muži na celkovom počte liposukcií?

Medzi klientmi, ktorí podstúpili liposukciu sa nachádza približne 30-40% mužov.

Vykonávate na klinike modernej liposukcie aj iné esteticko-chirurgické operácie?

Špecializácia predstavuje najvyššiu možnú záruku kvality. Z tohto dôvodu sa špecializujeme iba na estetické operácie zamerané na tukové a kmeňové bunky. Sledujeme najnovšie poznatky estetickej medicíny a zúčastňujeme sa na medzinárodných kongresoch aj sympóziách. Prinášame k nám vždy tie najmodernejšie metódy a technológie. Dôkazom toho je metóda tumescenčnej liposukcie, ktorú sme priniesli na Slovensko, a najnovšie absolútna novinka: zväčšovanie prsníkov  vlastnými tukovými a kmeňovými bunkami.

Môžu sa tukové bunky po odsatí opäť objaviť alebo rozmnožiť?

Nie – raz odsaté tukové bunky sú už odsaté definitívne. Tukové bunky nemajú schopnosť sa množiť, iba zväčšujú alebo zmenšujú svoj objem.

Na klinike modernej liposukcie sa špecializujeme iba na tumescenčnú liposukciu. Aké sú však aj iné druhy?

 • Laserová liposukcia – liposukcia používajúca kanylu s laserovým lúčom
 • WAL liposukcia – liposukcia využívajúca vodný lúč, ktorý odbúrava prebytočný tuk z podkožia.
 • Klasická liposukcia – liposukcia vykonávaná v celkovej narkóze, zaťažuje organizmus pacienta.
 • PAL liposukcia – liposukcia vykonávaná v lokálnej anestézii za použitia vibračných kanýl.

Aké výhody má tumescenčná liposukcia oproti ostatným metódam?

 • V prvom rade nezaťažuje organizmus narkózou.
 • Počas celého zákroku má klient či klientka všetko pod kontrolou, môže reagovať na prácu plastického chirurga. Pri narkóze to tak nie je a môže nastať nepozorované poranenie tkaniva. Tumescenčná liposukcia je šetrná k organizmu klienta a preto je návrat do bežného života možný takmer bezprostredne po zákroku.
 • Napríklad klasická liposukcia v oblasti bokov nemôže byť dostačujúca, keďže sa spravidla vykonáva v polohe na chrbte. Celková narkóza nedáva chirurgovi možnosť dostatočne ošetriť oblasť bokov a chrbta. Tu má teda jasnú výhodu tumescenčná liposukcia, ktorá sa vykonáva v kombinácii polohy na boku a na chrbte s tým, že chirurg môže v priebehu operácie klienta úplne voľne polohovať, aby ideálne dosiahol na všetky oblasti ako sú boky, chrbát, zadok, stehná.
 • Počas celého zákroku klient alebo klientka komunikuje s lekárom, môže odísť na toaletu, napiť sa, sledovať televíziu, telefonovať…

Klienti si po získaní dôvery k tejto metóde ešte pri samotnom zákroku často dohodnú termín zákroku na ďalšiu oblasť. Dá sa touto metódou odsávať tuk zo všetkých partií?

V podstate áno, avšak len teoreticky. Z praktického hľadiska má význam odsávanie hlavných partií – t. j. brucho, stehná zvonka a zvnútra, boky, zadok, podbradok, kolená a zriedkavejšie aj ramená a paže. Je nutné upozorniť na to, že liposukcia neznamená absolútne odsatie a následný nemenný stav. Pri nesprávnej životospráve je organizmus schopný podkožný tuk nahromadiť znovu v iných oblastiach.

Komu možno tento zákrok odporučiť a komu nie?

Najvhodnejšími kandidátmi, pre ktorých je tumescenčná liposukcia najvhodnejšia, sú zdraví ľudia vo veku od 18 do 55 rokov, ktorí sa neliečia na žiadnu závažnú chorobu a ich nadváha je približne 5-15 kg. Veľmi dobré estetické výsledky však možno dosiahnuť aj vo vekových kategóriách od 16 do 75 rokov.

Naopak, liposukcia nie je vhodná pre osoby, ktoré užívajú určité lieky, sú celkovo obézne alebo očakávajú, že liposukcia vyrieši ich partnerské či profesijné problémy.

Existujú určité zdravotné alebo iné zábrany, kedy sa liposukcia neodporúča?

Áno, sú to akútne a chronické ochorenia kože, hnisavé rany, čerstvé úrazy, rany a odreniny, jazvy, čerstvé pooperačné stavy, stavy so zvýšenou telesnou teplotou, čerstvé vírusové ochorenia, chrípka, angína a iné, napríklad aj čerstvé spálenie pokožky pri nadmernom opaľovaní.

Rieši liposukcia aj tzv. celulitídu (pomarančová koža)?

Liposukcia je odsatie podkožného tuku, kým celulitída predstavuje morfologické zmeny kože a jej závesného aparátu, ktoré liposukcia nerieši. Často však zaznamenávame vymiznutie celulitídy preto, že po odsatí tuku koža prestane byť napínaná množstvom podkožného tuku a vytvoria sa podmienky na jej stiahnutie a spevnenie pri určitom prístupe a režime.

Musí byť klient po liposukcii hospitalizovaný?

Nie, hospitalizácia nie je potrebná. Naša klinika modernej liposukcie MedicomVIP má však navyše k dispozícii luxusný priestor s anatomickým kreslom, kde môže klient po operácii oddychovať a sledovať programy na LCD monitore v klimatizovaných priestoroch. Klientom sme zabezpečili najvyšší komfort s najvyšším hygienickým štandardom podliehajúcim najprísnejším klinickým normám. Klient môže odísť domov takmer bezprostredne po zákroku.

Dôležité informácie pred zákrokom tumescenčnej liposukcie

Predoperačné vyšetrenie

 • cieľom predoperačného vyšetrenia je ideálne pripraviť klienta na zákrok a vylúčiť možné komplikácie.
 • na akúkoľvek plasticko-chirurgickú operáciu prichádzajú klienti v stabilizovanom zdravotnom stave, musia byť zdraví a v dobrej fyzickej i psychickej kondícii.
 • pri liposukcii a operácii v miestnom znecitlivení stačí väčšinou základné biochemické vyšetrenie krvi.
 • pri závažných telesných alebo duševných chorobách je nutné vyjadrenie ošetrujúceho lekára.
 • všetky vyšetrenia zhodnotí plastický chirurg pred plánovaným výkonom.
 • všetky vyšetrenia je možné zaslať poštou, faxom alebo doručiť osobne na recepciu.
 • výsledky vyšetrení nemajú byť u zdravých klientov staršie ako 3 mesiace.

Bez predoperačného vyšetrenia v dohodnutom rozsahu nie je možné vykonať žiadny plasticko-chirurgický zákrok.

Príprava, osobné veci a hygiena:

Vhodné je zabezpečiť si doma nepriepustný povlak na posteľný matrac, aby nedošlo k jeho znečisteniu. Upozorňujeme na nevyhnutnosť vylúčiť konzumáciu alkoholu, cigariet a kofeínu 48 hodín pred operáciou a aspoň 24 hodín po nej.

Dva dni pred operáciou nejedzte ťažké, nadúvajúce jedlá alebo jedlá s veľkým obsahom vlákniny (vyhýbajte sa veľkému množstvu ovocia alebo zeleniny, kapusty, müsli, strukovín a pod.) . Rovnako odporúčame dodržiavať pitný režim, najmenej 2 litre tekutín denne.

Posledné jedlo je najlepšie prijať 4 hodiny a posledný nápoj (čaj, vodu, džús) 2 hodiny pred začiatkom operácie.

Deň vopred a ráno pred operáciou odporúčame:

 • použiť pri sprchovaní na telo aj vlasy v lekárňach bežne dostupné dezinfekčné sprchové gély
 • všetky lieky, ktoré pravidelne užívate, si vezmite so sebou na zákrok
 • odložte si šperky a piercingy (pokiaľ je to možné)
 • nepoužívajte v deň zákroku žiadne krémy na kožu, masti ani telové mlieka
 • nepoužívajte parfumy, naopak, deodorant možno používať.
 • tesne pred perciou si odložte aj kontaktné šošovky
 • cenné predmety ponechajte doma alebo máte možnosť uložiť si ich do trezoru na recepcii

Medikácia:

Klient je povinný pri vypĺňaní anamnézy uviesť názvy všetkých liekov, ktoré pravidelne užíva alebo tesne pred zákrokom užíval.

Týždeň pred zákrokom neužívajte preparáty obsahujúce kumaríny (Warfarin), kyselinu acetylsalicylovú (Aspirín, Anopyrin, Godasal, Thomapyrin, Acylpyrín a pod.), ibuprofén (Ibalgin, Brufen), naproxen (Nalgesin), vitamín E, Ginko Biloba, ani žiadne iné alebo kombinované lieky a liečivá, ktoré tieto látky obsahujú. Tieto lieky majú vplyv na zrážanlivosť krvi a môžu viesť k zvýšenému krvácaniu pri a po zákroku.

Ako alternatívu pri bolestiach možno zvoliť napríklad paracetamol (Paralen, Panadol), pri väčšej bolesti tramadol (Tramal) a pod.

Najmenej 4 dni pred výkonom neužívajte chlórpromazín, cimetidín, propranol, pethidín, chinidín, disopyramid, amitriptylín, imipramín, nortriptylin (Amitriptyline, a pod.) ani adrenalín alebo podobné látky vo väčšom množstve (Sanorin, Olynth, Efedrin a pod).

O prerušení predpísanej liečby z dôvodu plastickej operácie sa poraďte so svojím lekárom.

Ostatné informácie:

Operačná sála aj pooperačné oddychové priestory sú plne vybavené klimatizáciou, televíziou, DVD, rádiom, atď.

Oddychové priestory sú vybavené signalizáciou a uzamykateľnými skriňami na odev.

Dôležité informácie po zákroku tumescenčnej liposukcie

Elastická bielizeň:

Ihneď po liposukcii vám oblečieme elastickú kompresívnu bielizeň, šitú na mieru, ktorá svojím tlakom a pružnosťou urýchli drenáž tumescenčnej tekutiny z podkožia.

Pamätajte si, že túto bielizeň si nesmiete vyzliecť 24 hodín od skončenia liposukcie, potom je možné krátko sa osprchovať, bielizeň vyprať a opäť si ju obliecť.

Kompresívnu bielizeň vám odporúčame nosiť 24 hodín denne počas najmenej 14 dní, klientom nad 45 rokov až 3 týždne.

Pri prvom vyzliekaní bielizne seďte alebo ležte.

Pokiaľ sa operovaná oblasť hojí ideálne, je možné po jednom týždni nosiť bielizeň už iba 8 až 10 hodín denne, a to najmä počas dňa pri vykonávaní bežných denných aktivít, na noc možno bielizeň odložiť.

Denné aktivity:

Bezprostredne po vykonanom zákroku po návrate domov je vhodné zobrať prvú dávku liekov proti bolesti a ostať v pokoji na lôžku, po niekoľkých hodinách je možná aj kratšia prechádzka.

Prvý deň po liposukcii je možné vykonávať bežné denné aktivity, ako napr. dlhšiu chôdzu, riadenie auta a pod.

Na 3. až 4. deň po liposukcii je možné organizmus zaťažiť prakticky bez obmedzenia normálnou každodennou činnosťou.

Väčšiu telesnú záťaž, napríklad jogging, šport a cvičenie v posilňovni, aerobik atď. je najlepšie začať až 2 – 3 týždne po zákroku, pričom denné dávky cvičení odporúčame postupne zvyšovať.

Úmerne k rozsahu operačného výkonu je predpokladaný návrat do práce 1. až 3. deň po zákroku.

Starostlivosť o kožu a kožné ranky:

Prvých 24 – 48 hodín a v niektorých prípadoch až celý týždeň dochádza k vytekaniu čírej, prípadne ružovej tekutiny z malých kožných raniek, ktorými bol tuk kanylami odsávaný (ide spočiatku z veľkej časti o tumescenčnú tekutinu). I keď časť tekutiny bola už odsatá v priebehu výkonu a časť sa vstrebala do krvného riečišťa, dá sa povedať, že čím viac tekutiny vytečie, tým je hojenie priaznivejšie a tvorba modrín menšia.

Neodporúča sa ranku nepriedušne prelepiť náplasťou ani rýchloobväzom, lebo tieto prostriedky bránia odtoku tumescenčnej tekutiny a hojenie sa tým negatívne ovplyvní.

Pooperačná bolesť:

Mierna bolesť sa začne po zákroku objavovať asi 4 – 5 hodín po jeho ukončení, maximum dosahuje 24 hodín po zákroku a potom rýchle mizne.

Bolesť je však vnímaná úplne individuálne a závisí od prahu bolesti, ktorý je u každého klienta rôzny, ďalej od aktuálneho emočného stavu a pod. A preto niektorí klienti nemajú bolesti vôbec a iní sa sťažujú na stredne silné bolesti až počas jedného týždňa po zákroku.

Z analgetík odporúčame po zákroku paracetamol (Paralen) 1g, t. j. 2 tbl po 500 mg 4 x denne po 6 hodinách, alebo nimesulidum (Aulin) 500 mg 2 x denne v kombinácii s dihydrocodeinom (DHC continus) 30 až 60 mg po 12 hodinách.

Tvorba modrín:

Po tumescenčnej liposukcii sa môžu úplne individuálne tvoriť pooperačné podkožné hematómy, takzvané podliatiny, pretrvávajúce v niektorých prípadoch až 14 dní.

Po liposukcii brucha sa môžu objaviť podliatiny okolo pupka, ktoré prípadne “stečú” do oblasti prirodzenia. U žien, ktoré prekonali gynekologickú operáciu alebo cisársky rez, sa môžu podliatiny objaviť nad jazvou po zákroku. Na bokoch je tvorba modrín úplne minimálna, na vonkajších stehnách je výskyt modrín častejší a postihuje spravidla celú oblasť.

Podliatiny sa tiež zvyknú tvoriť v oblasti kolien a členkov.

Podliatiny možno po zákroku ošetriť heparínovým gélom v spreji ViaTromb alebo krémami kombinujúcimi heparín s protizápalovou zložkou.

Máme dobré skúsenosti s homeopatickým liekom Arnica montana vo vyššom riedení, a to 15 až 30 CH, kde odporúčame podať 2 granuly každé 2 hodiny pod jazyk už počas zákroku a aspoň 3 dni po ňom.

Veľmi dobré výsledky pri liečbe pooperačných opuchov a ich hojení sú pri užívaní enzymatických preparátov (Wobenzym 3 x 5 drg), ktoré je vhodné užívať už týždeň pred zákrokom a aspoň 14 dní po zákroku.

Medikácia:

Približne týždeň neužívajte lieky obsahujúce ibuprofén (napr. Brufen, Ibalgin, Nurofen), kyselinu acetylsalicylovú (Aspirin) a ginko, vrátane ich kombinácií s inými látkami. Mohlo by prísť ku krvácaniu a zvýšenej tvorbe modrín.

Kúpanie:

Odporúčame sa týždeň po zákroku iba sprchovať, kúpanie vo vani je vhodné až po zahojení kožných raniek, teda asi po týždni.

Po sprchovaní, keď sú kožné ranky ešte vlhké, ich odporúčame jemne osušiť a potom aplikovať antibiotický zásyp alebo sprej.

Neodporúčame kúpanie v bazéne, jacuzzi ani v mori, až kým nie sú ranky úplne zahojené a uzavreté.

Diéta a úprava stravy:

Po zákroku pite dostatočné množstvo vody, ovocných džúsov alebo iónových nápojov, najmä v prípade, že z raniek ešte vyteká tekutina.

Niekoľko hodín, najlepšie až dva dni po zákroku, prosím, nepite alkoholické nápoje a nefajčite.

Takisto obmedzte solenie a celkovo slané jedlá (údeniny, tvrdé syry, sušienky, čipsy, čínske jedlá, instantné pokrmy a pod.), znížite tak tvorbu opuchov.

Hojenie:

Asi 14 dní po zákroku môže prísť k zatuhnutiu v miestach, kde bolo tukové tkanivo odsaté, a môžu sa vytvoriť drobné “hrčky”, ktoré predstavujú ďalšiu fázu hojenia. Telo si totiž fixuje uvoľnenú pokožku. Do oblastí, odkiaľ bolo odsaté tukové tkanivo, vrastá väzivové tkanivo, ktoré sa začne vstrebávať po niekoľkých týždňoch, prípadne mesiacoch, keď je hojenie už takmer ukončené. V tejto fáze odporúčame na oblasť, kde bola vykonaná liposukcia, prikladať vlažné obklady asi na 20 minút denne a kožu so stvrdnutým podkožím primerane silným tlakom masírovať valcovaním 10 minút viackrát denne.

Ďalšou alternatívou sú špeciálne lymfatické masáže, cielené na ošetrenú oblasť, ktoré pomôžu urýchliť hojenie a vstrebávanie hrčiek, alebo ultrazvukové ošetrenie liposukciou ošetrenej oblasti. V rámci domácej starostlivosti je vhodné si odsatú oblasť “valcovať” vždy pohybom smerom k srdcu. S touto činnosťou je vhodné začať už druhý týždeň od zákroku.

Oblasti s celulitídou sa po liposukcii môžu zlepšiť, ale metóda tumescenčnej liposukcie nie je metódou na odstránenie celulitídy.

Možné komplikácie:

Po tumescenčnej liposukcii sa môžu objaviť kožné nepravidelnosti, opuchy, zatuhnutia a “hrčky”, ktoré sa vo väčšine prípadov časom vstrebú, veľakrát vďaka pravidelným masážam. Ak však zostanú dlhšie, je nutné rozlíšiť, či sú spôsobené miestnym nahromadením neúplne odstráneného tukového tkaniva alebo či ide o zjazvenie. Táto oblasť je potom po dohode s lekárom predmetom korekcie, ktorá sa na našom pracovisku vykonáva v oprávnených prípadoch úplne zdarma.

Infekčné komplikácie sa objavujú po liposukcii veľmi ojedinele. V prípade, že sa objavia, je nutná celková liečba antibiotikami, prípadne chirurgická drenáž či punkcia postihnutej oblasti. (Na našom pracovisku neevidujeme ani jeden takýto prípad.)

Pocit zvýšenej alebo, naopak, zníženej citlivosti môže v oblasti ošetrenej tumescenčnou liposukciou pretrvávať i niekoľko mesiacov.

Vznik serómu, čo je nahromadenie tekutiny v určitej drobnej oblasti, je zriedkavý, ale ak k nemu príde, vyžaduje punkciu s odsatím prebytočnej tkanivovej tekutiny, vzniknutej najskôr na základe vstrebávajúcej sa a hojacej sa podliatiny (na našom pracovisku neevidujeme ani jeden takýto prípad).

Zjazvenie je vzhľadom na niekoľkomilimetrové ranky nepravdepodobné. U klientov, ktorým sa rany hoja tzv. keloidom, je i v tomto prípade vznik keloidnej jazvy možný, tu potom odporúčame použiť silikónovú masť či silikónový obväz.

Jazvičky môžu niekedy spigmentovať (zhnednúť), neodporúča sa bezprostredne po zákroku vystavovať ich slnečnému žiareniu alebo soláriu.

Prvých 24 – 48 hodín po zákroku sa môže objaviť stav závratov, najmä pri zmene polohy tela (pri rýchlom vstávaní z postele či pri prvom odložení kompresívnej bielizne).

Kontroly:

Kontroly u lekára sú po liposukcii vhodné od 48 hodín do dvoch týždňov po zákroku, potom o 1 až 3 mesiace a o pol roka.

Ak máte akékoľvek pochybnosti, otázky či nejasnosti, neváhajte sa u nás poradiť, v prípade akýchkoľvek komplikácií 24 hodín denne na našej hotline 0948 13 18 13.