II. Generácia Zväčšovania Prsníkov

Klinika modernej liposukcie MedicomVIP Vám prináša jedinečnú metódu ako si nechať zväčšiť poprsie bez akýchkoľvek umelých látok ako napr. silikónové implantáty alebo kyselina hyalurónová. Vďaka aktívnej účasti na výskume využitia tukových kmeňových buniek v medicíne teraz prichádzame na trh ako jediná špecializovaná klinika na prácu s tukom – s II.generáciou lipotransferu asistovaného vlastnými tukovými a kmeňovými bunkami. Za pomoci najmodernejšej technológie a zefektívnením procesov sa nám podarilo účinok metódy využitia vlastného tuku a kmeňových buniek pre zväčšenie poprsia niekoľkonásobne zvýšiť a zároveň znížiť cenu tohto zákroku až na hranicu silikónových implantátov.

Kmeňové bunky

Kmeňové bunky sa nachádzajú v rôznych tkanivách a orgánoch nášho tela a sú nám preto úplne prirodzené a vlastné. Kmeňové bunky sa najčastejšie extrahujú z kostnej drene alebo tukového tkaniva. Práve tukové tkanivo je najbohatším a najjednoduchšie prístupným zdrojom kmeňových buniek. Kmeňové bunky majú dve základné funkcie:

  1. Schopnosť vlastnej regenerácie
  2. Schopnosť regenerácie a opravy poškodených tkanív a buniek

Kmeňové bunky sa dokážu premeniť na diferencované bunky chrupavky, kostí, svalov, nervového tkaniva, tukového tkaniva a ďalšie bunečné populácie so špecializovanou funkciou. Týmto spôsobom kmeňové bunky zabezpečujú regeneráciu a opravu poškodených tkanív v rôznych oblastiach organizmu. Práve táto vlastnosť je využívaná v plastickej a estetickej chirurgii, kde kmeňové bunky a vlastný tuk pacienta slúži ako prirodzený výplňový materiál pre zväčšenie prsníkov.  Ide teda o bezkonkurenčne najvhodnejší a najbezpečnejší spôsob augmentácie, keďže nie sú použité žiadne umelé látky, ktoré predstavujú určité riziko.

Zväčšenie prsníkov kmeňovými bunkami

V minulosti sa najčastejšie používali na zväčšenie prsníkov silikónové implantáty. V súčasnosti sa stále viac pozornosti venuje prirodzeným metódam, ktoré nezaťažujú organizmus  umelými látkami, ale využívajú prirodzené zdroje, ako sú tukové tkanivo a kmeňové bunky. Zväčšenie prsníkov pomocou silikónových implantátov nesie so sebou niekoľko rizík ako napr. potrebu vymeniť implantát po niekoľkých rokoch, možnosť prasknutia implantátu, či odmietnutie implantátu organizmom. Pri použití vlastných kmeňových buniek a tuku tieto riziká odpadajú, nakoľko ide o vlastný genetický materiál klienta, telo ho bez akýchkoľvek komplikácii príjme. Obrovskou výhodou tejto metódy je, že klientke nevznikajú žiadne jazvy, ako to býva pri vkladaní silikónových implantátov. Tukové tkanivo spolu s kmeňovými bunkami sa do prsníka implantuje len za pomoci injekčnej ihly. Na prsníku teda po zákroku ostane iba vpich, ktorý sa jednoducho prelepí umelým stehom a za pár dní sa sám zrastie. Klientka teda nie je nijakým spôsobom obmedzovaná v pohybe a je schopná plnohodnotného života bezprostredne po zákroku.

II.generácia kmeňových buniek

Brucho, stehná, zadok a boky sú problémové partie, ktoré sú najčastejšie odsávané na získanie dostatočného množstva tukového tkaniva, potrebného na zväčšenie prsníkov II.generáciou kmeňových buniek. V problémových partiách plastický chirurg vykoná tumescenčnú liposukciu. V laboratóriu sa získané tukové tkanivo rozdelí na dve časti a následne prebehne parciálna úprava získaných tukových buniek. Z časti tukového tkaniva sa pri II.generácii kmeňových buniek extrahuje niekoľkonásobne viac kmeňových buniek ako doteraz. Druhá časť tukového tkaniva sa zbaví nevhodných súčastí, ako sú balastné látky, krvinky, zápalové bunky či väzivové vlákna. Tak vzniká jedinečný materiál, ktorý je neskôr použitý ako výplň do prsníkov iba za účinkovania lokálnej anestézie.

Táto špeciálna zmes vlastných tukových a vlastných kmeňových buniek sa postupne, po vrstvách, napúšťa do prsníkov, aby sa zabezpečila naozaj efektívna distribúcia nového tkaniva až do požadovanej veľkosti a tvaru prsníka. Miesto vpichu sa zahojí bez toho, aby vznikla jazva. To, čo nasleduje, je prevratné. Kmeňové bunky podnietia kapilárny systém, ktorý bude nové tkanivo zásobovať krvou. To znamená, že napustené tukové tkanivo sa stane prirodzenou súčasťou prsníkov, má vlastné cievne zásobovanie na rozdiel od implantátov, ktoré zostávajú stále len cudzím predmetom v tele ženy. Kmeňové bunky zohrávajú v tomto procese najvýznamnejšiu úlohu, pretože zabezpečujú vývin zásobovacieho aparátu v novo napustenej oblasti, a tak sa úplne umožní prirodzené prijatie nového tkaniva v danej oblasti. Pri II.generácii kmeňových buniek je ich koncentrácia v implantovanom tuku niekoľkonásobne vyššia ako doteraz, preto sú aj výsledky zväčšenia poprsia úžasné. Prsia sú príjemne mäkké a prirodzené na dotyk.

Dôležitým faktom je aj skutočnosť, že II.generácia kmeňových buniek sa vykonáva iba pri lokálnej anestézii a teda nevyžaduje celkovú narkózu pacientky. Celková anestézia, ktorá je nevyhnutná pri zväčšovaní prsníkov pomocou umelých implantátov, prináša so sebou značné riziká. Predstavuje závažný zásah do ľudského organizmu a celkovú záťaž pre srdce aj krvný obeh. Obavy anestéziológov sú spojené taktiež s neočakávanými alergickými reakciami. Týmto obavám sa nedá vyhnúť, keďže anestetiká v bežnom živote nemáme možnosť vyskúšať. Po narkóze často dochádza aj k spomaleniu látkovej premeny, bolestiam svalov, či nutkaniu na vracanie a vracaniu po operácii. Nová prevratná metóda zväčšenia prsníkov vlastnými bunkami nič zo spomínaných komplikácií nepozná. Zväčšenie poprsia alebo rekonštrukciu prsníka po onkologickom ochorení touto metódou dodnes vo svete podstúpili tisícky žien a ani jedna z nich nemala žiadne pooperačné problémy.

Je potrebné spomenúť tiež neporovnateľný rozdiel v rekonvalescencii po zákroku. Po zväčšení prsníkov silikónovými implantátmi zostáva pacientka hospitalizovaná obvykle 1 – 3 dni, a to podľa subjektívnych ťažkostí. Potom sa odstránia drenážne hadičky a pacientka je prepustená do domácej liečby, kde musí dodržiavať pokojový režim bez fyzickej záťaže. Musí sa vyvarovať namáhaniu horných končatín, hlavne prudkých pohybov, a tiež sa neodporúča riadiť motorové vozidlá. Užíva lieky na zmiernenie bolesti, prípadne antibiotiká. Po cca 10 dňoch je potrebné vyberať stehy. Pacientkam však najviac prekáža nosenie elastickej bielizne a špeciálnej podprsenky po dobu 4 – 6 týždňov po zákroku. Silikónmi zväčšené prsia sa za stabilizované považujú po cca 2 mesiacoch, keď už je možné zvyšovať fyzickú záťaž na úroveň ako pred zákrokom. Toto všetko pri II.generácii kmeňových buniek odpadá. Žiadna nepríjemná podprsenka, žiadne stehy, žiadne jazvy, žiadna hospitalizácia, žiadna narkóza a na druhý deň môže ísť klientka späť do práce.

Oproti klasickému zväčšovaniu prsníkov, pri ktorom pacientkam vznikajú viditeľné jazvy, sa pri tejto metóde používajú iba miniatúrne vpichy, ktoré po zákroku samy zrastú a nie sú voľným okom skoro vôbec viditeľné. Takéto zväčšovanie prsníkov eliminuje akékoľvek riziká spojené s klasickou metódou vkladania implantátov, pri ktorých hrozí riziko deformácie, vytečenia obsahu a podobne. Vlastný tuk koncentrovaný kmeňovými bunkami je ideálnou, trvalou a zdravotne neškodnou náplňou na zväčšenie prsníkov, ktorá poskytuje trvalé výsledky na rozdiel od implantátov, ktoré často treba po určitom čase vymeniť.

II.generácia kmeňových buniek ponúka možnosť získať prirodzené poprsie, ktoré sa prispôsobuje nášmu telu spolu s pribúdajúcim vekom. Nie je pri nej žiadne riziko pretečenia silikónu,  ani odmietnutie organizmom ako cudzieho telesa.

Touto unikátnou metódou sa dajú zväčšiť nielen prsia, či iné želané partie tela, ale aj vypĺňať vrásky alebo povrchové nerovnosti kože, upraviť vrodené defekty, defekty po prekonaní rakoviny prsníkov a po rôznych zraneniach. Mnohým ľudom dávajú nádej na kvalitnejší a pokojnejší život s použitím vlastného materiálu, ktorý organizmus neodmietne, pretože je preň úplne prirodzený.

Obmedzenie pri použití II.generácie kmeňových buniek oproti silikónovým implantátom je to, že jeden takýto zákrok dokáže zväčšiť objem poprsia iba o 2 veľkosti. Ženám, ktoré túžia zväčšiť svoje prsia až o 4 veľkosti, je potrebné tento zákrok vykonať dvakrát.

Rekonvalescencia po zákroku:

Žena, ktorá podstúpi zväčšovanie prsníkov metódou kmeňových buniek, je schopná ísť do práce na druhý deň po zákroku. Odporúča sa však oddychovať ešte 2 až 3 dni, pretože pri tomto zákroku sa vykoná zároveň tumescenčná liposukcia. Zaujímavé na tom je, že samotné odobratie tuku predstavuje náročnejší zásah ako následné zväčšenie prsníkov vlastnými tukovými kmeňovými bunkami. Príznaky sú však minimálne a o pár dní pominú. Zvýšenú pozornosť treba venovať iba polohe tela v spánku – niekoľko dní po zákroku sa neodporúča ležať na bruchu.

Často kladené otázky

Tieto otázky sa nás najčastejšie pýtate v súvislosti s II.generáciou kmeňových buniek. Pokúsili sme sa preto odpovedať na tie najčastejšie:

Je použitie kmeňových buniek bezpečné?

V súčasnosti je aplikácia kmeňových buniek čoraz viac populárna na celom svete a takýto zákrok podstupuje ročne niekoľko tisíc pacientov. Doteraz nebol zdokumentovaný žiadny nežiaduci vplyv kmeňových buniek na organizmus.

Je využitie kmeňových buniek vhodné práve pre mňa?

Pokiaľ ste žena a túžite po väčšom poprsí bez akýchkoľvek umelých látok a pooperačných jaziev, je II.generácia kmeňových buniek vhodná práve pre Vás. Podmienkou pri tomto zákroku je, aby ste neboli podvyživená a mali ste aspoň nejaký prebytočný tuk na odsatie.

Je liposukcia bolestivá?

Prvé vpichy ihlou, kedy sa do podkožia vstrekuje lokálna anestézia, môžu byť bolestivé. Po aplikácii lokálnej anestézie však celá ošetrená oblasť znecitlivie a  následná liposukcia je preto bez akejkoľvek bolesti alebo  nepríjemných pocitov.

Ako dlho trvá odber a aplikácia kmeňových buniek?

Príprava na liposukciu ( vyznačenie oblasti, aplikácia lokálnej anestézie) trvá cca. 30-60min., samotná liposukcia cca. 30-60min. v závislosti na množstve odsávaného tukového tkaniva. Extrakcia kmeňových buniek a spracovanie tukového tkaniva trvá cca.45minút. Samotná implantácia kmeňových buniek a tukového tkaniva do prsníkov je záležitosťou približne 20-30 minút v závislosti na objeme zväčšenia.

Kedy môžem očakávať trvalý výsledok?

V prvých týždňoch dochádza k hojeniu implantovaného tkaniva vďaka kmeňovým bunkám. Počas tohto obdobia sa približne 20% tukového tkaniva vstrebe a zvyšných 80% implantovaného objemu ostáva v prsiach na stálo. Výsledný efekt je najlepšie viditeľný už po 1 – 2 mesiacoch od operácie.

Koľko trvá rekonvalescencia po liposukcii?

Liposukcia (odber tukového tkaniva) sa vykonáva len v lokálnej anestézii. Úplné zotavenie po liposukcii trvá približne niekoľko dní po zákroku a to bez obmedzenia bežných činností. Chirurg vykonávajúci zákrok Vám pri priebežnej kontrole určí približnú dobu rekonvalescencie. Spravidla to nie je viac ako 2 týždne.

Výsledky našej práce môžete nájsť v Galérii.